Prawna strona pożyczek pozabankowych

Obrazek

Najbardziej prostą formą pożyczki pozabankowej jest pożyczka jaką można uzyskać od kogoś znajomego lub osoby z rodziny. Małe pożyczki zazwyczaj odbywają się w prywatnych warunkach i zazwyczaj nikt nie liczy sobie odsetek, chociaż czasami za pożyczenie pieniędzy pożyczkobiorca daje jakieś drobiazgi.

Kredyty gotówkowe

Pozostałe pożyczki pozabankowe udzielane są poprzez różnego rodzaju instytucje finansowe, które mają różne formy prawne oraz osoby prywatne ogłaszające się w mediach. W zasadzie każda osoba, czy firma, która ma wolne środki, może pożyczać swoje pieniądze innym osobom lub instytucjom. Wszelkie sprawy związane z zawieraniem umów o pożyczki regulowane są poprzez Kodeks Cywilny. Według tego kodeksu pożyczka to umowa, według której dający/udzielający pożyczki przyjmuje na siebie zobowiązanie przekazania pieniędzy lub określonych rzeczy. Natomiast osoba, która jest pożyczkobiorcą zobowiązuje się do tego, że odda w określonym czasie pożyczone pieniądze lub rzeczy, które są w takiej samej ilości i gatunku.

Zasada jest również taka, że jeśli nawet prywatnie (wręcz w rodzinie) kwota pożyczki osiąga wartość powyżej 500 złotych to umowa powinna zostać zawarta na piśmie. Pożyczką nie mogą być pewne przedmioty, które są określane mianem rzeczy oznaczonych co do tożsamości jak pies, książka,samochód, itp.

Pożyczka to umowa, która może być odpłatna lub nieodpłatna. Zależy to od tego, jak strony się umówią. Ciekawe jest również to, że przy umowie kredytowej wpisanie celu jego brania jest obowiązek wpisania celu wzięcia kredytu. Przy pożyczce nie ma żadnych prawnych możliwości sprawdzenia na jaki cel była ona wydana. Pożyczka może być zabezpieczona w różny sposób, na przykład wekslem, poręczeniem, czy dobrowolnemu poddaniu się egzekucji, zastawem, zastawem rejestrowym.

Bardzo trzeba uważać na to jak sporządzona jest umowa pożyczki. Dla laika pewne słowa nie są istotne, ale potem, gdy się dowiaduje, że na przykład ma zapłacić jakieś dodatkowe pieniądze, żałuje, że nie przeczytał dobrze umowy. Umowa powinna zawierać informacje o najważniejszych jej składnikach, a także wskazywać miejsca, w których w razie sporu mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.

Umowa pożyczki powinna chronić obie strony, czyli pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę. Na przykład pożyczkodawca najczęściej nie ma możliwości zażądania zwrotu całej pożyczonej kwoty z odsetkami w nagły sposób, czy wprowadzenia zmian w umowie już po jej podpisaniu. Zaś pożyczkodawca musi w umowie przedstawić dokładnie jakich zabezpieczeń oczekuje w zamian za pożyczkę – bywają pożyczki pod zastaw, weksel, czy żyrantów.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.

Dodaj komentarz

* = obowiązkowe pole


8 + 5 =

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych · Pożyczka przez Internet · Prawna strona pożyczek pozabankowych