Prywatne pożyczki pozabankowe

Obrazek

Prywatne pożyczki są coraz popularniejsze i coraz więcej osób korzysta z tej formy ratowania własnego budżetu. Niestety, różnie bywa z realizacją takich pożyczek. czasami pojawiają się ogłoszenia, w których jest mowa o tym, że ktoś pożyczy określoną kwotę na określonych warunkach, ale trudno nawiązać jest kontakt z taką osobą. Wielu internautów skarży się, że osoby oferujący prywatne pożyczki pozabankowe są trudni w kontaktach. Być może oferta typu pożyczę prywatnie xxx złotych dotyczy tylko takiej jednej kwoty.

Kredyty gotówkowe

Jednak prywatne pożyczki pozabankowe to nie tylko oferty pożyczek od konkretnych osób (osób fizycznych), ale również udzielają ich pozabankowe instytucje finansowe. Za tymi instytucjami stoją konkretne osoby. Chociaż te instytucje dzięki swoim nazwom, logo i stronom w internecie, sprawiają wrażenie, że są lepsze, to w zasadzie są to również prywatne pożyczki pozabankowe, ponieważ stoi za nimi osoba lub osoby, które dysponują prywatnym kapitałem.

Zresztą prywatne pożyczki są udzielane na wielu innych zasadach – często zdarza się, że znajomi bardzo się wspierają pożyczając sobie pieniądze wzajemnie, często bez żadnego zysku, traktując to jako koleżeńską przysługę. Jednak, gdyby fiskus odkrył taką koleżeńską pożyczkę, gdy przekracza ona sumę określoną w Kodeksie Cywilnym na powyżej 500 złotych, to wówczas, jeśli znajomi nie zawarli formalnej umowy, to popełniają przestępstwo. Pożyczki nie muszą w umowach mieć wskazanego oprocentowania, ani nawet terminu zwrotu całości czy części kwoty. Jednak z wyjątkiem bliskich przyjaciół, w każdym innym przypadku warto w umowie o pożyczkę zapisać kilka ważnych informacji – na przykład ustalić termin spłaty – przy takich prywatnych pożyczkach bezterminowych czasami dochodzi do niemiłych nieporozumień. Pożyczkodawca oczekuje, że pożyczkobiorca poczuje się zobowiązany do szybkiego zwrotu długów, zaś pożyczkobiorca myśli, że skoro pożyczający nie zaznaczył terminu oddania pieniędzy(czy rzeczy), to znaczy, że mu całkiem nie zależy na tym, by zwrot pożyczki nastąpił szybko. Warto więc te sprawy jasno regulować, by uniknąć tego typu nieporozumień.

Przy pożyczkach prywatnych pozabankowych ogłaszanych w internecie umowy zazwyczaj precyzyjnie określają formę i termin zwrotu pożyczki, jej oprocentowanie. Czasami to oprocentowanie jest bardzo niskie, ponieważ zyskiem pożyczającego bywa jednorazowa wpłata jakiejś sumy przez pożyczającego. Zresztą nie ma tu ustalonych odgórnie kwestii i zazwyczaj strony przed podpisaniem umowy o pożyczce powinny się dokładnie z nią zaznajomić – szczególnie pożyczający ma tu dużo do stracenia, jeśli nie doczyta dokładnie umowy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.

Dodaj komentarz

* = obowiązkowe pole


1 + 2 =

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych · Pożyczka prywatna · Prywatne pożyczki pozabankowe