Kredyt samochodowy – kiedy się opłaca?

Obrazek

Wyobraź sobie, że kupujesz samochód. Szkoda wydawać kilkadziesiąt tysięcy na cztery kółka, szukasz więc innej opcji finansowania. Może kredyt? Tylko jaki – konsumpcyjny na dowolny cel, czy celowy samochodowy?

Wszystko zależy od tego, czy chcesz kupić samochód nowy czy używany. Poza tym, bardzo istotna jest wartość nabytku. Kredyt samochodowy obarczony jest dodatkowymi warunkami, ale jest tańszy niż zwykła pożyczka gotówkowa. Tzw. samochodówka opłaca się najbardziej, gdy chcesz zakupić samochód nowy, bądź nie straszy niż trzy lata. Przeważnie dla lepszych modeli cena zakupu kształtuje się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Kredyty gotówkowe

Bank obniża swoją marżę kredytową do minimalnego poziomu, bo wie że może ustanowić zabezpieczenie na Twoim samochodzie. Decydując się na kredyt samochodowy będziesz zobowiązany do zarejestrowania banku jako współwłaściciela auta. Dodatkowo, trzeba będzie zrobić cesję z praw polisy na rzecz banku. Oznacza to, że w razie kasacji samochodu, bank odzyska swoje pieniądze z odszkodowania z tytułu ubezpieczenia.

Jeśli Twój wybór padł akurat na auto prosto od dealera możesz negocjować z bankiem warunki cenowe kredytu, gdy zabezpieczysz wkład własny. Największe upusty zaczynają się, gdy wartość brutto pożyczki nie przekroczy 80 proc. wartości nabytku. Pamiętaj, im większy wkład własny tym więcej zyskujesz. Przykładowo, niektóre banki przy wkładzie większym niż 30 proc. pozwalają na przewłaszczenie warunkowe. Oznacza to, że bank nie jest współwłaścicielem auta dopóki terminowo regulujesz swoje zobowiązanie. Tak samo w dowodzie rejestracyjnym nie ma takowego wpisu.

Zwróć uwagę na walutę pożyczki. Kredyty samochodowe w walucie innej niż złotówki opłacają się w przypadku długich okresów kredytowania, powyżej 5 lat. Dlaczego? Bo oddajesz mniej odsetek, ale i wahająca się cena zakupu danej waluty wyrównuje się tylko przy dłuższym okresie czasu.

Gdy jednak wolisz zakupić samochód używany o wartości nie większej niż 30 tys. zł warto zastanowić się nad zwykłym kredytem konsumpcyjnym. Tak samo należy zrobić, jeśli boisz się ustanawiania zabezpieczeń do kredytu samochodowego. Faktem jestem, że pożyczka gotówkowa jest droższa, ale i szybsza. Samochód jest wtedy tylko Twój i możesz go sprzedać kiedy chcesz. Dla pocieszenia, dobrzy dealerzy samochodów i komisy coraz częściej walczą w imieniu swoich klientów o atrakcyjne warunki kredytowania. Nie ma więc reguły, czasami tańszy będzie kredyt udzielony w banku, a czasami ten udzielony przy biurku w salonie samochodowym.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.

Dodaj komentarz

* = obowiązkowe pole


8 + 4 =

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych · Pożyczka od ręki · Kredyt samochodowy – kiedy się opłaca?