Jak czytać ofertę pożyczek pozabankowych

Obrazek

Pożyczki pozabankowe to teraz bardzo aktualny temat. Ofert na rynku jest bardzo dużo, w zasadzie jak nigdy wcześniej. Przez kilka lat prym na rynku wiódł angielski Provident, a teraz jest dużo firm, które chcą pożyczać pieniądze nawet osobom zadłużonym i bez pracy. Bardzo często firmy reklamują swoje usługi jako formę wręcz pomocy osobom zadłużonym. Zazwyczaj bardzo uproszczone procedury, brak sprawdzania w BIK i w zasadzie gdziekolwiek indziej, sprawiają, że takie pożyczki kuszą, często wydają się prostym rozwiązaniem wielkich problemów z finansami.

Kredyty gotówkowe

I rzeczywiście w wypadku kilkunastu procent klientów pożyczka taka służy załatwieniu jakiejś sprawy, zaś pozostała, w zasadzie większość ludzi, prawie dosłownie „przejada” tak pożyczone pieniądze lub wydaje na przykład na wczasy. Jeśli jednak bezrobotny pożyczy takie pieniądze i zainwestuje w sprzęt do pracy, to nawet nieco wysokie oprocentowanie sprawia, że taka pożyczka jest korzystna. I dzięki temu życie toczy się do przodu.

Bardzo często przyszli pożyczkobiorcy zadają tylko jedno pytanie i czytając szukają tylko jednej informacji: warunki uzyskania pożyczki, czy ta pożyczka jest naprawdę dla nich dostępna. Podstawowym błędem takiej logiki jest to, że pożyczkobiorca najczęściej stara się o pierwszą pożyczkę tego typu, jaką znajdzie w ofertach i uznaje za tę właściwą. Powinien jednak zrobić inaczej – powinien zapoznać się i porównać bardzo różne oferty, gdyż czasami jedno dodane słowo lub gdzie indziej postawiony przecinek zmienia cały sens warunków pożyczki. Bardzo często zapatrzeni w szansę na praktycznie natychmiastowe pieniądze, zapomina się, że wszystkich dokumentach, szczególnie finansowych, należy czytać przede wszystkim to, co zapisano małymi literami.

Pożyczki tego typu często mają wysoki procent, który zazwyczaj nie jest widoczny podczas podpisywania umowy, ponieważ najczęściej są to pożyczki, które są udzielane na krótki termin i ich duże oprocentowanie nie jest takie bardzo widoczne. Dopiero, gdy się przeliczy niektóre oprocentowania pożyczek na w stosunku rocznym, to okazuje się, że są one powyżej 250%. Czasami, ale na szczęście coraz rzadziej, pożyczki pozabankowe mają różne ukryte haczyki – czasami jest to ogromny koszt za przekroczenie terminu spłaty, często brak możliwości negocjacji terminu spłaty. Zatem zawsze, nawet jeśli wszystko wydaje się proste i tanie, warto wszystko doczytać dokładnie. Haczyki są zawsze po to, by pożyczkodawca lepiej chronił swoje interesy, a także, co nie jest tajemnicą, wyrównywał swoje straty wynikające z nierzetelności niektórych klientów.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.

Dodaj komentarz

* = obowiązkowe pole


8 + 6 =

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych · Pożyczka od ręki · Jak czytać ofertę pożyczek pozabankowych