Kto może udzielać pożyczek pozabankowych?

Obrazek

Na pytanie zawarte w temacie artykułu można odpowiedzieć prosto: każdy, kto ma wolne środki do pożyczenia. Zazwyczaj bywają to osoby fizyczne, które zakładają działalność gospodarczą, a czasami instytucje pozabankowe. Należy dodać, że pieniądze są pożyczane również poprzez pośredników i doradców finansowych

Kredyty gotówkowe

Tak więc każdy może zostać pożyczkodawcą, jednak musi spełniać jeden warunek, który jest regulowany Kodeksem Cywilnym. Otóż, pożyczka ponad 500 złotych musi być zawarta na piśmie, lecz w odróżnieniu od kredytu w takiej umowie nie muszą być określone takie sprawy jak termin spłaty, czy oprocentowanie. Jeśli pożyczkodawca ma taką wolę, to pożyczka może być nieoprocentowana. Oczywiście, wszystkie zyski, jakie uzyskuje pożyczkodawca powinny być uwzględnione w rocznym rozliczeniu z fiskusem.

W internecie jest dużo ofert pożyczek od różnych instytucji i osób – mają one bardzo dużo form:

  • często trzeba wysłać dość kosztowny SMS , który według pożyczkodawcy są opłatą za udzielony kredyt
  • instytucje finansowe pozabankowe, które zazwyczaj na potwierdzenie tożsamości (gdy pożyczka jest całkowicie online) proszą o wpłacenie na ich konto jednego grosza.
  • osoby prywatne, które najczęściej same ustalają warunki z klientami – taka pożyczka może kosztować klienta i5 i 50% pożyczonej kwoty w stosunku rocznym (lub bywają jeszcze inne warunki.
  • osobna kategoria , to pożyczki udzielane w domu klienta – taką formę pożyczania stosują na wzór Provident'a różnego typu instytucje i firmy pożyczkowe – zazwyczaj do ich usługi doliczane są różne kwoty, chociaż nie jest nazywane wprost , dlaczego tak wysokie bywają w tych firmach opłaty manipulacyjne
  • czasami pożyczki udzielają banki, różnią się one od tych pożyczek w 100% pozabankowych tym, że banki jednak sprawdzają sytuację klientów, ponieważ wśród klientów liczących na taką pożyczkę wielu jej jednak nie dostaje, a tych odrzuconych wniosków jest o wiele więcej.

Należy dodać, że pożyczki udzielane są w bardzo różny sposób i należy bardzo uważać na takich pożyczkodawców, którzy z góry proszą o znaczące kwoty. Na takie pożyczki łatwo nabrać osoby zdesperowane, które nie mają już w zasadzie innej szansy na zdobycie pieniędzy. W internecie aż roi się od ostrzeżeń, że ktoś wpłacił jakiejś firmie sporo pieniędzy, a pożyczki nie dostał, a na dodatek firma milczy.

Fakt, że każdy, kto ma pieniądze może je pożyczać ma zatem złe i dobre strony. Dobre, bo faktycznie taka pozabankowa pożyczka bywa ratunkiem dla osób zadłużonych, bez szansy na zdobycie pieniędzy w inny sposób. Złe strony, że często bywa ona wykorzystywana przez sprytnych oszustów, którym nawet prawo nie straszne, bo wyłudzenie nawet stu lub dwustu złotych w zasadzie nie jest przestępstwem,a jedynie wykroczeniem.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.

Dodaj komentarz

* = obowiązkowe pole


7 + 4 =

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych · Pożyczka na dowód · Kto może udzielać pożyczek pozabankowych?